Formas nominais
Infinitivo
sfriar
7×
Particípio
sfriado
Gerúndio
sfriando
Indicativo
Presente
you
sfrio
tu
sfrias
el/eilha
sfria
nós
sfriamos
bós
sfriais
eilhes/eilhas
sfrían
Pretérito imperfeito
you
sfriaba
tu
sfriabas
el/eilha
sfriaba
nós
sfriábamos
bós
sfriábades
eilhes/eilhas
sfriában
5×
Pretérito perfeito
you
sfriei
tu
sfrieste
el/eilha
sfriou
nós
sfriemos
bós
sfriestes
eilhes/eilhas
sfriórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
sfriara
tu
sfriaras
el/eilha
sfriara
nós
sfriáramos
bós
sfriárades
eilhes/eilhas
sfriáran
Futuro
you
sfriarei
tu
sfriarás
el/eilha
sfriará
nós
sfriaremos
bós
sfriareis
eilhes/eilhas
sfriaran
Conjuntivo
Presente
you
sfríe
tu
sfríes
el/eilha
sfríe
nós
sfríemos
bós
sfríedes
eilhes/eilhas
sfríen
Pretérito imperfeito
you
sfriasse
tu
sfriasses
el/eilha
sfriasse
nós
sfriássemos
bós
sfriássedes
eilhes/eilhas
sfriássen
Futuro
you
sfriar
7×
tu
sfriares
el/eilha
sfriar
7×
nós
sfriarmos
bós
sfriardes
eilhes/eilhas
sfriáren
Condicional
you
sfriarie
tu
sfriaries
el/eilha
sfriarie
nós
sfriariemos
bós
sfriariedes
eilhes/eilhas
sfriarien
Imperativo
tu
sfria
bós
sfriai
Infinitivo pessoal
you
sfriar
7×
tu
sfriares
el/eilha
sfriar
7×
nós
sfriarmos
bós
sfriardes
eilhes/eilhas
sfriáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.