Formas nominais
Infinitivo
sgarriar
2×
Particípio
sgarriado
Gerúndio
sgarriando
Indicativo
Presente
you
sgárrio
tu
sgárrias
el/eilha
sgárria
nós
sgarriamos
bós
sgarriais
eilhes/eilhas
sgárrian
Pretérito imperfeito
you
sgarriaba
tu
sgarriabas
el/eilha
sgarriaba
nós
sgarriábamos
bós
sgarriábades
eilhes/eilhas
sgarriában
Pretérito perfeito
you
sgarriei
tu
sgarrieste
el/eilha
sgarriou
nós
sgarriemos
bós
sgarriestes
eilhes/eilhas
sgarriórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
sgarriara
tu
sgarriaras
el/eilha
sgarriara
nós
sgarriáramos
bós
sgarriárades
eilhes/eilhas
sgarriáran
Futuro
you
sgarriarei
tu
sgarriarás
el/eilha
sgarriará
nós
sgarriaremos
bós
sgarriareis
eilhes/eilhas
sgarriaran
Conjuntivo
Presente
you
sgárrie
tu
sgárries
el/eilha
sgárrie
nós
sgárriemos
bós
sgárriedes
eilhes/eilhas
sgárrien
Pretérito imperfeito
you
sgarriasse
tu
sgarriasses
el/eilha
sgarriasse
nós
sgarriássemos
bós
sgarriássedes
eilhes/eilhas
sgarriássen
Futuro
you
sgarriar
2×
tu
sgarriares
el/eilha
sgarriar
2×
nós
sgarriarmos
bós
sgarriardes
eilhes/eilhas
sgarriáren
Condicional
you
sgarriarie
tu
sgarriaries
el/eilha
sgarriarie
nós
sgarriariemos
bós
sgarriariedes
eilhes/eilhas
sgarriarien
Imperativo
tu
sgárria
bós
sgarriai
Infinitivo pessoal
you
sgarriar
2×
tu
sgarriares
el/eilha
sgarriar
2×
nós
sgarriarmos
bós
sgarriardes
eilhes/eilhas
sgarriáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.