Formas nominais
Infinitivo
smarriar
2×
Particípio
smarriado
Gerúndio
smarriando
Indicativo
Presente
you
smárrio
tu
smárrias
el/eilha
smárria
nós
smarriamos
bós
smarriais
eilhes/eilhas
smárrian
Pretérito imperfeito
you
smarriaba
tu
smarriabas
el/eilha
smarriaba
nós
smarriábamos
bós
smarriábades
eilhes/eilhas
smarriában
Pretérito perfeito
you
smarriei
tu
smarrieste
el/eilha
smarriou
nós
smarriemos
bós
smarriestes
eilhes/eilhas
smarriórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
smarriara
tu
smarriaras
el/eilha
smarriara
nós
smarriáramos
bós
smarriárades
eilhes/eilhas
smarriáran
Futuro
you
smarriarei
tu
smarriarás
el/eilha
smarriará
nós
smarriaremos
bós
smarriareis
eilhes/eilhas
smarriaran
Conjuntivo
Presente
you
smárrie
tu
smárries
el/eilha
smárrie
nós
smárriemos
bós
smárriedes
eilhes/eilhas
smárrien
Pretérito imperfeito
you
smarriasse
tu
smarriasses
el/eilha
smarriasse
nós
smarriássemos
bós
smarriássedes
eilhes/eilhas
smarriássen
Futuro
you
smarriar
2×
tu
smarriares
el/eilha
smarriar
2×
nós
smarriarmos
bós
smarriardes
eilhes/eilhas
smarriáren
Condicional
you
smarriarie
tu
smarriaries
el/eilha
smarriarie
nós
smarriariemos
bós
smarriariedes
eilhes/eilhas
smarriarien
Imperativo
tu
smárria
bós
smarriai
Infinitivo pessoal
you
smarriar
2×
tu
smarriares
el/eilha
smarriar
2×
nós
smarriarmos
bós
smarriardes
eilhes/eilhas
smarriáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.