Formas nominais
Infinitivo
tomar
25×
Particípio
tomado
3×
Gerúndio
tomando
2×
Indicativo
Presente
you
tomo
6×
tu
tomas
el/eilha
toma
19×
nós
tomamos
bós
tomais
eilhes/eilhas
tóman
6×
Pretérito imperfeito
you
tomaba
tu
tomabas
el/eilha
tomaba
nós
tomábamos
bós
tomábades
eilhes/eilhas
tomában
Pretérito perfeito
you
tomei
1×
tu
tomeste
el/eilha
tomou
6×
nós
tomemos
bós
tomestes
eilhes/eilhas
tomórun
3×
Pretérito mais-que-perfeito
you
tomara
12×
tu
tomaras
el/eilha
tomara
12×
nós
tomáramos
bós
tomárades
eilhes/eilhas
tomáran
Futuro
you
tomarei
tu
tomarás
el/eilha
tomará
1×
nós
tomaremos
bós
tomareis
eilhes/eilhas
tomaran
Conjuntivo
Presente
you
tome
2×
tu
tomes
el/eilha
tome
2×
nós
tómemos; tomemos
bós
tómedes; tomeis
1×
eilhes/eilhas
tómen
Pretérito imperfeito
you
tomasse
1×
tu
tomasses
el/eilha
tomasse
1×
nós
tomássemos
bós
tomássedes
eilhes/eilhas
tomássen
Futuro
you
tomar
25×
tu
tomares
el/eilha
tomar
25×
nós
tomarmos
3×
bós
tomardes
eilhes/eilhas
tomáren
Condicional
you
tomarie
tu
tomaries
el/eilha
tomarie
nós
tomariemos
bós
tomariedes
eilhes/eilhas
tomarien
Imperativo
tu
toma
19×
bós
tomai
1×
Infinitivo pessoal
you
tomar
25×
tu
tomares
el/eilha
tomar
25×
nós
tomarmos
3×
bós
tomardes
eilhes/eilhas
tomáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.