Formas nominais
Infinitivo
tourear
2×
Particípio
toureado
Gerúndio
toureando
Indicativo
Presente
you
toureio
tu
toureias
el/eilha
toureia
nós
toureamos
bós
toureais
eilhes/eilhas
touréian
Pretérito imperfeito
you
toureaba
tu
toureabas
el/eilha
toureaba
nós
toureábamos
bós
toureábades
eilhes/eilhas
toureában
Pretérito perfeito
you
toureei
tu
toureeste
el/eilha
toureou
nós
toureemos
bós
toureestes
eilhes/eilhas
toureórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
toureara
tu
tourearas
el/eilha
toureara
nós
toureáramos
bós
toureárades
eilhes/eilhas
toureáran
Futuro
you
tourearei
tu
tourearás
el/eilha
toureará
nós
tourearemos
bós
toureareis
eilhes/eilhas
tourearan
Conjuntivo
Presente
you
toureie
tu
toureies
el/eilha
toureie
nós
touréiemos
bós
touréiedes
eilhes/eilhas
touréien
Pretérito imperfeito
you
toureasse
tu
toureasses
el/eilha
toureasse
nós
toureássemos
bós
toureássedes
eilhes/eilhas
toureássen
Futuro
you
tourear
2×
tu
toureares
el/eilha
tourear
2×
nós
tourearmos
bós
toureardes
eilhes/eilhas
toureáren
Condicional
you
tourearie
tu
tourearies
el/eilha
tourearie
nós
toureariemos
bós
toureariedes
eilhes/eilhas
tourearien
Imperativo
tu
toureia
bós
toureai
Infinitivo pessoal
you
tourear
2×
tu
toureares
el/eilha
tourear
2×
nós
tourearmos
bós
toureardes
eilhes/eilhas
toureáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.