Formas nominais
Infinitivo
zanfastiar
1×
Particípio
zanfastiado
Gerúndio
zanfastiando
Indicativo
Presente
you
zanfastio
tu
zanfastias
el/eilha
zanfastia
nós
zanfastiamos
bós
zanfastiais
eilhes/eilhas
zanfastían
Pretérito imperfeito
you
zanfastiaba
tu
zanfastiabas
el/eilha
zanfastiaba
nós
zanfastiábamos
bós
zanfastiábades
eilhes/eilhas
zanfastiában
Pretérito perfeito
you
zanfastiei
tu
zanfastieste
el/eilha
zanfastiou
nós
zanfastiemos
bós
zanfastiestes
eilhes/eilhas
zanfastiórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
zanfastiara
tu
zanfastiaras
el/eilha
zanfastiara
nós
zanfastiáramos
bós
zanfastiárades
eilhes/eilhas
zanfastiáran
Futuro
you
zanfastiarei
tu
zanfastiarás
el/eilha
zanfastiará
nós
zanfastiaremos
bós
zanfastiareis
eilhes/eilhas
zanfastiaran
Conjuntivo
Presente
you
zanfastíe
tu
zanfastíes
el/eilha
zanfastíe
nós
zanfastíemos
bós
zanfastíedes
eilhes/eilhas
zanfastíen
Pretérito imperfeito
you
zanfastiasse
tu
zanfastiasses
el/eilha
zanfastiasse
nós
zanfastiássemos
bós
zanfastiássedes
eilhes/eilhas
zanfastiássen
Futuro
you
zanfastiar
1×
tu
zanfastiares
el/eilha
zanfastiar
1×
nós
zanfastiarmos
bós
zanfastiardes
eilhes/eilhas
zanfastiáren
Condicional
you
zanfastiarie
tu
zanfastiaries
el/eilha
zanfastiarie
nós
zanfastiariemos
bós
zanfastiariedes
eilhes/eilhas
zanfastiarien
Imperativo
tu
zanfastia
bós
zanfastiai
Infinitivo pessoal
you
zanfastiar
1×
tu
zanfastiares
el/eilha
zanfastiar
1×
nós
zanfastiarmos
bós
zanfastiardes
eilhes/eilhas
zanfastiáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.