Formas nominais
Infinitivo
zangraciar
1×
Particípio
zangraciado
Gerúndio
zangraciando
Indicativo
Presente
you
zangrácio
tu
zangrácias
el/eilha
zangrácia
nós
zangraciamos
bós
zangraciais
eilhes/eilhas
zangrácian
Pretérito imperfeito
you
zangraciaba
tu
zangraciabas
el/eilha
zangraciaba
nós
zangraciábamos
bós
zangraciábades
eilhes/eilhas
zangraciában
Pretérito perfeito
you
zangraciei
tu
zangracieste
el/eilha
zangraciou
nós
zangraciemos
bós
zangraciestes
eilhes/eilhas
zangraciórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
zangraciara
tu
zangraciaras
el/eilha
zangraciara
nós
zangraciáramos
bós
zangraciárades
eilhes/eilhas
zangraciáran
Futuro
you
zangraciarei
tu
zangraciarás
el/eilha
zangraciará
nós
zangraciaremos
bós
zangraciareis
eilhes/eilhas
zangraciaran
Conjuntivo
Presente
you
zangrácie
tu
zangrácies
el/eilha
zangrácie
nós
zangráciemos
bós
zangráciedes
eilhes/eilhas
zangrácien
Pretérito imperfeito
you
zangraciasse
tu
zangraciasses
el/eilha
zangraciasse
nós
zangraciássemos
bós
zangraciássedes
eilhes/eilhas
zangraciássen
Futuro
you
zangraciar
1×
tu
zangraciares
el/eilha
zangraciar
1×
nós
zangraciarmos
bós
zangraciardes
eilhes/eilhas
zangraciáren
Condicional
you
zangraciarie
tu
zangraciaries
el/eilha
zangraciarie
nós
zangraciariemos
bós
zangraciariedes
eilhes/eilhas
zangraciarien
Imperativo
tu
zangrácia
bós
zangraciai
Infinitivo pessoal
you
zangraciar
1×
tu
zangraciares
el/eilha
zangraciar
1×
nós
zangraciarmos
bós
zangraciardes
eilhes/eilhas
zangraciáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.