Cunjugaçon de ls berbos an –ar
1. De ls berbos mirandeses de tema an –a ou berbos an que l anfenitibo ampessonal acaba an –ar, tamien chamados de la 1ª cunjugaçon, falamos hoije solo daqueilhes que son anteiramente rigulares, quier dezir, aqueilhes an que la raiç nunca demuda. Cumo tal, apersentamos a seguir la cunjugaçon de l berbo beilar, i podemos ber que la raiç beil- se manten an todos ls tiempos.
Mas hemos de ber que son muitos ls berbos an –ar que demúdan la raiç an bários tiempos de la cunjugaçon. Esses son berbos eirrigulares i nun bai a ser possible tratar de cada un deilhes an classes defrentes. Por esso, un die destes, bamos a ampeçar a publicar un pequeinho dicionário de berbos cunjugados, que será un modo mais fácele de los daprender ou, al menos, de tirar dúbedas, amostrando an cada causo las eirrigularidades que ten. La Cumbençon Outográfica de la Lhéngua Mirandesa, para alhá de la cunjugaçon rigular [berbo cantar, p. 37], solo mos apersenta la cunjugaçon [eirrigular] de l berbo dar. Nun ye defícele de antender que la Cumbençon nun podie tratar de la cunjugaçon de todos ls berbos eirrigulares, yá que hai muito.
Assi i todo, bamos a dedicar, mais alantre, algues classes a outros berbos cumo ls que acában an –uar / -oar, i als que acában an –iar i an –ear, que a la bezes son defíceles de çtinguir i ténen specialidades amportantes de cunjugaçon.
Na cunjugaçon de ls berbos, por mais facelidade de sposiçon, bamos a seguir la debison an modos i an tiempos tal i qual cumo stá apersentada na Cumbençon Ourtográfica de la Lhéngua Mirandesa.
2. Cunjugaçon de l berbo beilar:
ANDICATIBO | |||||
Persentebeilo beilas beila beilamos beilais béilan | Amperfeitobeilaba beilabas beilaba beilábamos beilábades beilában | Feturobeilarei beilarás beilará beilaremos beilareis beilaran | Pertérito Perfeitobeilei beileste beilou beilemos beilestes beilórun | Pertérito Mais Que Perfeitobeilara beilaras beilara beiláramos beilárades beiláran | |
| CUNJUNTIBO | ANFENITIBO | ||||
Persentebeile beiles beile béilemos béiledes béilen | Amperfeitobeilasse beilasses beilasse beilássemos beilássedes beilássen | Feturobeilar beilares beilar beilarmos beilardes beiláren | Pessonal beilar beilares beilar beilarmos beilardes beiláren | Ampessonalbeilar | |
CUNDICIONALbeilarie beilaries beilarie beilariemos beilariedes beilarien | GERÚNDIO beilando | PARTECIPIO PASSADO beilado | AMPERATIBO- beila beile - beilai - |
3. Pequeinha lista de berbos que se cunjúgan cumo beilar
| acrecentar acumpanhar acumparar acupar acusar adebinar adelantrar adomar agabar amar ambaraçar amentar ampeçar amportar ampregar ampressionar amuntonar ancantar anclinar ancundesar andinar anfadar anfeixar anflamar anforcar anganhar ansinar | ansopar antregar anxugar apoucar aquestumar arar armanar arrasar arrastrar sperar assossegar atar ateimar belar benerar bingar bolar botar caminar cansar cantar casar cegar chamar cheirar chiçcar chiçpar | chorar circar cortar cumpletar cuncertar cuntar cuntentar cuntinar cuntratar çprumar danhar eignorar eigualar ferrar filar fungar furar gustar lhabar lhançar lhargar lhebantar lhembrar mirar oubrigar oumentar ourdenar | pensar perdonar pesar podar preguntar purparar quedar rapinar roubar salbar saludar scuitar sonhar spalhar sparbar spantar stimar stranhar sustentar telincar tembrar zanganhar zanterrar zarranjar zgustar znudar |
4. L amperativo solo ten formas própias na 2ª pessona de l singular i na de l plural, formadas zde l persente de l andicatibo sin l –s de la fin. Assi i todo, resolbimos apersentar siempre la 3ª pessona de l singular cunjugada a la par de las outras, yá que ye mui ousada por bias de ls modos de tratamiento de respeito que séian na 3ª pessona, cumo se passa ne l sendinés. Eisemplos, ousando l berbo beilar:
- á pai, beile el solo que nós yá stamos cansados.
- á mai, beile eilha un cachico a ber se inda ye capaç.
Se mirarmos para esta forma de 3ª pessona, bemos que eilha ye scada de l persente de l cunjuntibo, l que se dá cun to las outras que nun séian própias de l amperatibo. Este, cunjugado an todas las pessonas, quedará assi: beila (tu), beile (eilha/el), béilemos (nós), beilai (bós), béilen (eilhas/eilhes).
5. Las formas de la cunjugaçon de ls berbos rigulares an –ar nun eisígen grandes splicaçones. Assi i todo hai algues deilhas que ténen l sonido mui aparecido i muito son cunfundidos na scrita. Dende que haba que dezir algues palabras subre essas formas, que ténen a ber cula 3ª pessona de l plural. Cuido que l melhor modo de las splicar ye acumparar essas formas culas mesmas formas de l pertués, yá que las desinéncias son aparecidas.
1º causo:
| mirandés | pertués | |
| persente de l andicatibo | béilan | bailam |
| persente de l cunjuntivo | béilen | bailem |
2º causo:
| mirandés | pertués | |
| feturo de l andicatibo | beilaran | bailarão |
| pertérito mais que perfeito | beiláran | bailaram |
| feturo de l cunjuntibo i anfenitibo pessonal | beiláren | bailarem |
3º causo:
| mirandés | pertués | |
| pertérito perfeito | beilórun | bailaram |
Neste redadeiro causo, la tendéncia, na scrita, ye para cunfundir ou aprossimar la redadeira sílaba de la desinéncia de l mesmo tiempo ne l pertués, de modo que hai que star cun atento.
6. L persente de l cunjuntibo ten benido a sufrir algues pressones quanto a la sue cunjugaçon, yá que hai ua tendéncia para demudar l assento i torná-lo armano al de l pertués, subretodo na 1ª i na 2ª pessonas de l plural.
Assi, hai ua tendéncia pa la forma béilemos passar a beilemos i pa la forma béiledes passar a beileis. Dambas a dues son ousadas.
Assi i todo, estas segundas formas inda son menos ousadas i cuido que debemos de mantener las formas oureginales mirandesas.
7. Nesta classe de berbos an –ar, l feturo de l cunjuntibo i l anfenitibo pessonal ténen formas armanas na sue cunjugaçon, inda que se çtingan bien pul sou uso, que nun lhebanta porblemas, cumo se bei pul eisemplo:
- se beilarmos [feturo de l cunjuntibo] tan bien cumo el, esso talbeç mos anime a beilarmos [anfenitibo pessonal] inda melhor.
8. Ua redadeira nota para chamar l’atencion subre alguns assentos de las formas de la 3ª pessona de l plural, acabadas an –n [anquanto nun dirmos, de modo zambolbido, las regras de l’assentuaçon]:
- se fúren agudas [assentuadas na redadeira sílaba] nun lhieban assento: beilaran, beilarien;
- se fúren grabes [assentuadas na penúltima sílaba] lhieban assento: béilen, beilában, beilórun, beiláran, béilen, beilássen, beiláren.
17 de Janeiro de 2007
Amadeu Ferreira